Liverpool jagar Leeds-stjärnan
Publicerat 2021-02-07 16:50
Liverpool jagar nyförvärv inför kommande säsong. Enligt Football Insider vill den engelska giganten köpa in Leeds-yttern Raphinha till sommaren.
Liverpool vill förstärka offensiven och man har ställt in siktet på Leeds-spelaren Raphinha, enligt Football Insider.
De regerande mästarna har scoutat brassen de senaste månaderna och överväger nu att köpa honom till sommaren.
Merseyside-laget är dock inte ensamma med sitt intresse. Raphinha, som har gjort fyra mål på 16 matcher, jagas av andra europeiska klubbar.
Förre Leeds-anfallaren Noel Whelan, numera tv-expert för klubben, är imponerad av 24-åringen.
– Han är fenomenal, det är han verkligen. Jag menar, vi var inte säkra på vad vi skulle få när vi köpte honom, vi hade sett klipp på Youtube etcetera, men vi visste inte enormt mycket om honom, säger Whelan till Football Insider.
Den förre Rennes-spelaren köptes in till Leeds för 17 miljoner pund i somras.
Annons