Leverkusen vill ha Arsenal-talangen
Publicerat 2021-02-12 17:01
Tyska Bayer Leverkusen är ute efter Arsenals anfallstalang Folarin Balogun, uppger Mirror. 19-åringens kontrakt går ut efter säsongen.
Folarin Balogun, 19, spås en ljus framtid. Och han kan snart vara förlorad för Arsenal. Bayer Leverkusen visar nämligen stort intresse för honom, enligt Mirror.
19-åringen representerar Englands U20 och kan göra samma resa som hans unga landsmän Jadon Sancho och Jude Bellingham: att gå till en klubb i Bundesligas toppskikt.
Engelsmannen sitter på ett utgående kontrakt och har kopplats ihop med flera europeiska klubbar, däribland Stuttgart och Rennes.
Arsenaltränaren Mikel Arteta är dock hoppfull om en förlängning.
– Jag är fortfarande väldigt positiv till att Flo kommer att stanna hos oss och det är vad vi försöker få till som klubb, och vad jag försöker som tränare, sade Arteta på en presskonferens nyligen.
– Vad jag vet från förra veckan, är att spelaren vill vara kvar.
Annons